Obdržíte od nás vybraný druh kamene, avšak zbarvení a tvar se u každého kusu mírně liší. Jistotu dodání zboží z fotky máte převážně v kamenech, které jsou takto cíleně foceny, například větší geody, drúzy, zboží po jednom kusu, nebo očíslované kusy. Velikost a váha se pohybuje v rozsahu uvedeném u popisu zboží a v jisté toleranci, vzhledem k tomu, že nejde o průmyslové výrobky. Minerály jsou přírodniny, každý z nich je zcela jedinečný a neexistují dva úplně stejné kusy. Přirozené je také jejich žilkování, drobné drůzy, pukliny a nerovnosti - tedy to, co každý minerál dělá naprosto unikátním :-)
Minerály v místě svého vzniku přežijí velmi dlouho beze změn. Jejich narušením a přesunem se mimo přírodní vlivy můžou spustit procesy, které, spolu s nevhodným zacházením, mohou nerost poškodit či zničit.
Dle Mohsovy stupnice tvrdosti, kterou najdete i v našem článku, lze odhadnout, jak je minerál pevný a jaká manipulace by ho mohla odřít, zlomit, či jinak poškodit.
Minerály obsahující kovy (hlavně železo - Hematit, pyrit...), mohou procházet korozí. Agresivní pot může na povrchu zanechat látky, které například ponechají na lesklé ploše tmavý otisk prstů. Po práci s nimi je vhodné je otřít alespoň papírovým ubrouskem či šetrně přeleštit hadříkem na brýle. Nedoporučujeme odmašťovadla a agresivní chemikálie, které by minerály mohly poškodit samy o sobě.
Některé kameny, například tromlované mohly projít povrchovou úpravou, třeba voskováním, aby se zvýraznila jejich kresba. Nedoporučujeme čištění v ultrazvukové lázni, kde mimo rozpuštění hrozí poškození voskovaného i přírodního povdchu a zbělání či zmatnění kamene, nebo v případě lehce narušených ale jinak soudržných drůz i jejich rozpad.
Minerály a produkty, které NENÍ dobré pravidelně a dlouhodobě čistit tekoucí vodou kvůli riziku rozpuštění, koroze, či poškození tlakem vody:
Minerály, které nelze fyzicky čistit ve vodě můžeme:
Minerály, které nelze energeticky čistit ve vodě můžeme:
Pozor na:
- křišťál - při nabíjení na přímém slunečním světle může dojít k soustředění paprsků a v extrémním případě i vzniku požáru!
- růženín, ametyst, citrín, fluorit, akvamarín, avanturín, záhnědu - které na přímém slunečním svitu pomalu blednou, proto je nabíjíme jen občas a na slunci s mírnější intenzitou (například během západu slunce)
Je dobré si především u šperků z minerálů dát pozor na kontakt s kosmetikou, krémy a deodoranty. Před sprchováním, koupáním nebo sportováním šperky raději odložíme.
Máte rádi překvapení? Minerály vybíráme dle naší intuice k Vaší plné spokojenosti. V rámci těchto balíčků neváhejte napsat Vaše preference do poznámek k objednávce ať už v rámci barvy, velikosti či požadované vlastnosti.